Tento web zaštiťuje
Královehradecký kraj
prokreativitu
prokreativitu

Kdo se věnuje kreativnímu učení v Královéhradeckém kraji

Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové (CUA)

Příspěvková organizace kraje, která pečuje o rozvoj neprofesionálních tvůrců, rozšířila od roku 2023 své portfolio o projekt kreativního učení a stala se jeho hlavním hybatelem v kraji.

CUA vytvořilo řadu projektů ušitých na míru každé třídě zvlášť. Každý z těchto projektů byl navržen tak, aby odpovídal specifickým potřebám a zájmům žáků. Během projektu hledá umělec či kreativec společně s pedagogem umělecká a kreativní řešení. Tento proces zahrnuje úzkou spolupráci mezi učitelem, umělcem a konzultantem kreativního učení, kdy všechny strany přinášejí své jedinečné perspektivy a odborné znalosti. Učitel poskytuje pedagogické vedení a porozumění konkrétnímu obsahu učiva, zatímco umělec přináší inovativní přístupy a nové způsoby myšlení, konzultant podporuje, nastavuje, pomáhá řešit vzniklé problémy apod. Společně pak vytváří interaktivní učební prostředí, která podporují kreativitu, kritické myšlení a řešení problémů u žáků. Každý projekt je tedy nejenom výukovým nástrojem, ale také inspirací pro žáky k objevování vlastních schopností a talentů.

V roce 2023 uspořádalo první konferenci ke kreativnímu vzdělávání Kreativní učení v Královéhradeckém kraji s podtitulem Jak dostat umění do škol a školy k umění aneb jak si věřit, tvořit, radovat se, objevovat a učit, na kterou v roce 2024 navázalo druhým ročníkem s programem zaměřeným na prezentaci spolupracujících učitelů, umělců a žáků, kteří se v tomto školním roce zapojili do pilotního projektu kreativního učení.

Královéhradecký krajský institut pro vzdělávání a inovace

Krajem zřizovaná příspěvková organizace se věnuje dlouhodobému vzdělávání zejména pedagogů, ale i širší veřejnosti. Realizuje vzdělávací programy, pořádá konference, spoluorganizace soutěže a přehlídky vyhlašované MŠMT nebo poskytuje konzultační a poradenské služby.

Řada institucí v kraji zaměřuje část své činnosti na kreativní vzdělávání a jsou úspěšní v dotačním řízení Ministerstva kultury. Pojďme si je představit.

Divadlo Drak a Mezinárodní institut figurálního divadla

Divadlo Drak realizuje dlouhodobý projekt pro žáky mateřských, základních škol a středních škol Pouť divadelní krajinou.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum připravuje vzdělávací aktivity pro edukátory a další profesionály v kulturních institucích.

Nadační fond Broumov

Projekt OnStage podporuje  inkluzi sociálně znevýhodněných dětí prostřednictvím skupinové výuky performativních umění, především hudby. Skrze volnočasové kroužky nabízí možnost smysluplně trávit volný čas, něco nového se naučit a navázat přátelství s ostatními dětmi. 

Valdštejnská lodžie

Pro mateřské, základní a střední školy nabízí lodžie workshopy, během kterých se účastníci dozvědí více o osobnosti Albrechta z Valdštejna a zažijí prostor Valdštejnské Lodžie neobvyklou cestou.

Cirkulární centrum Jaroměř

Centrum se věnují využívání odpadových materiálů pro kreativní učení.

Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem

Pro děti 2. stupně ZŠ a pro zájemce z řad dospělých připravila knihovna kroužek, ve kterém se naučí práci s loutkou (vodit loutky, mluvit jejich hlasem) a třeba i psát nové scénáře pro loutkové divadlo.


Věnujete se kreativnímu učení u nás v kraji, ale nenašli jste se na seznamu?
Dejte nám vědět přes kontaktní formulář, rádi vás na seznam přidáme.