Vítejte na stránce “Kraj Ukrajině,” kde naleznete v češtině komplexní seznam akcí a podpory pro Ukrajinu. Zde se dozvíte o kulturních organizacích v Královéhradeckém kraji, které poskytují podporu a pořádají různé akce na podporu ukrajinské kultury.
Chcete-li mít podrobnější informace o naší podpoře Ukrajiny, stáhněte si náš letáček. V něm najdete ucelený přehled všech aktivit a možností, jak se zapojit do podpory ukrajinské kultury a propojení s kulturními institucemi v našem kraji.
Край для України. Регіональна культурна підтримка для України. Українська версія, яка спрямована на привертання уваги зацікавлених до можливостей легкого ознайомлення з містом, його культурою та програмами, які надають культурні установи для українців. Деталі знаходяться:
Завантажте наш ліпшений буклет, щоб дізнатися більше. У ньому ви знайдете вичерпну інформацію про всі події та можливості для підтримки української культури та співпраці з культурними установами нашого краю.
Příspěvek organizace k tragické situaci na Ukrajině se konal v rámci výstavního programu v polovině června 2022. Rozpracovaný projekt ve spolupráci s kurátorem NTK galerie v Praze Milanem Mikuláštíkem. Věnoval se současné situaci migrace ukrajinských umělců a dalších členů ukrajinské společnosti. K tomu běžel i doprovodný program.
Galerie po začátku válečného konfliktu připravila edukační program „Umění(m) si pomoci“. Abychom totiž mohli pomáhat druhým, musíme nejprve umět pomoci sami sobě, když nám není zrovna hej. Tvůrčí program pro žáky mateřských a základních škol se zaměřoval na relaxační a výtvarné techniky, které navazují na umělecká díla ze stálé expozice Minulé století – dvacet osobností.
V současné době galerie nabízí své stále programy, u kterých je možné se individuálně domluvit na změně. Více o nabídce zde.
V sobotu 13. března 2022 hradecká galerie uspořádala benefiční aukci výstavy malířky Alice Nikitinové. Autorka se rozhodla reagovat na současnou situaci na Ukrajině a své obrazy z výstavy Společný základ, která v té době byla vystavena v galerii, poskytla k dražbě.
S umělcem SprejKuba muzeum na začátku března 2022 vytvořilo streetartovou výstavu Car Putin / Put-out!“, která připomínala roky 1938 a 1968 v Československu a ukazovala na paralelu se současnou situací na Ukrajině. V květnu se uskutečnila přednáška pro veřejnost „Trendy z hlubin internetu vyplouvají na povrch: Éra deep fakes“, jež představí možnosti a způsoby, jakými lze ověřovat informace.
Muzeum Náchodska zpřístupnilo uprchlíkům z Ukrajiny, kteří nyní pobývají v Náchodě, svou stálou expozici zdarma.
Muzeum od začátku akce spustilo sbírku zdravotnického a dalšího potřebného materiálu, který se předala ukrajinskému velvyslanectví.
Muzeum se připojilo k projektu Východočeská muzea a galerie proti válce se svým již existujícím programem Synagoga promlouvá 2. Ten mapuje na základě osudů čtyř vybraných židovských dětí z okresu Rychnov nad Kněžnou události 2. světové války a hrůzy holocaustu v chronologickém sledu, které je nutné stále připomínat, i z hlediska současné situace.
Muzeum nabízí ve spolupráci s jičínským gymnáziem pravidelné kurzy českého jazyka pro Ukrajince, a to dvakrát týdně.
Ve spolupráci s dalšími muzei je zapojeno do akce Východočeská muzea proti válce a Mince pro Ukrajinu. Jičínské muzeum nabídlo žákům základních a středních škol pohled do analogie nedávných dějin prostřednictvím přednášky o letech 1938 a 1968.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravilo sérii benefičních přednášek, jejichž společným tématem je Ukrajina. Přednášky předních odborníků na daná témata přiblíží například dějiny ukrajinské státnosti, dějinné paralely a historické mýty současného válečného konfliktu, představilo také přírodu jižní Ukrajiny, ale zaměřilo se i na fakenews, jejich principy a jejich rozpoznávání. Vstupné na přednášky bylo dobrovolné a výtěžek byl odeslán organizaci UNICEF.
Muzeum pořádalo kroužek pro ukrajinské děti. Dětem ze základních škol nabízelo místo, kde si mohou odpočinout a smysluplně trávit s kamarády volný čas. Čekalo na ně různé hry a vyrábění, stejně jako seznamování s městem, jeho historií a přírodou. Kroužek byl zdarma a pod vedením ukrajinské vychovatelky.
Ve spolupráci s Muzeem a galerií Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Muzeem Náchodska, Galerií moderního umění v Hradci Králové, Regionálním muzeem a galerií Jičín, Regionálním muzeem v Chrudimi a Památníkem Zámečkem v Pardubicích připravuje hradecké muzeum společný edukační projekt Muzeum proti válce. Obsah jednotlivých programů vždy mířil na vybranou tematiku současné krize. Celý výtěžek z akcí byl zaslán na UNICEF na pomoc dětem zasažených válkou. Na tyto akce nebylo vybíráno klasické vstupné. Účastníci mohli libovolným vkladem podpořit sbírku Mince pro Ukrajinu, jejíž výtěžek poputuje humanitární organizaci UNICEF.
Muzeum také připravilo edukační program Informační válka, ve kterém seznámilo žáky základních a středních škol s pojmy dezinformace, fake news nebo propaganda a dalo je do souvislosti s příklady z historie i současnosti. Zároveň také žáky poučilo, jak falešné zprávy rozpoznat a jak vyhledat relevantní informace.
Proběhla výstava o ukrajinském lidovém umění ve spolupráci s Regionálním ukrajinským spolkem ve Východních Čechách a Regionálním muzeem v Chrudimi a ukrajinskou ambasádou. Výstavu doprovázel cyklus přednášek pro veřejnost z řad odborníků nebo uprchlíků.
Muzeum bylo od vypuknutí válečného konfliktu v kontaktu s krajským muzeem v Užhorodu o případném poskytnutí depozitárních kapacit pro evakuaci sbírky ukrajinského muzea. Muzeum předměty stěhovat nechtělo, ale případnou spolupráci vítá.
V souvislosti s děním na Ukrajině změnila Filharmonie Hradec Králové kompletně program koncertu 2. března 2022 a uvedla Modlitbu za Ukrajinu od Valentina Silvestrova v úpravě pro smyčcový orchestr a Beethovenovu Symfonii č. 5 c moll „Osudovou“ pod vedením dirigenta Kaspara Zehndera. Koncert se zároveň konal jako benefiční a zaznamenal značný ohlas – vybráno bylo přes 70 tisíc korun. Také v některých následujících koncertech Filharmonie upravila nebo sestavila program tak aby obsahoval díla buď ukrajinských skladatelů, nebo díla odkazující na ukrajinské hudební tradice, či díla obecně tematizující nesmyslnost násilí a potřebu vítězství dobra nad zlem.
V prvních týdnech a měsících po začátku válečného konfliktu na Ukrajině pořádala Filharmonie Hradec Králové ve spolupráci s Diecézní charitou Hradec Králové na svých koncertech benefiční sbírky na pomoc válečným uprchlíkům. Na vybrané koncerty byl ukrajinským uprchlíkům nabídnut vstup zdarma, letáky s nabídkou koncertů byly k dispozici také v ukrajinštině a distribuovány mezi ukrajinské uprchlíky. Svou podporu Ukrajině deklarovala Filharmonie Hradec Králové mimo jiné také připojením k veřejným prohlášením či jejich sdílením nebo účastí na koordinačních schůzkách a svými příspěvky v diskusích. Podle svých možností také podporovala členy orchestru pocházející z Ukrajiny.
V pátek 12. března 2022 se před Klicperovým divadlem uskutečnil Večer ve žlutomodré na podporu Ukrajiny. V průběhu večera vystoupili s písněmi i texty herci Klicperova divadla, s hudebním vstupem se přihlásilo i Divadlo Drak, dále vystoupily kapely hradeckých herců a spřátelených hudebníků Č.P.01, Minute 22 a večer zakončil herec a saxofonista William Valerián. Diváky pozdravil i katolický kněz a teolog Tomáš Petráček a ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller.
Divadlo Drak po začátku války nabízelo široký program pro děti všeho věku i jejich rodiče: divadelní představení, tvořivé workshopy a komentované prohlídky divadelní galerie.
Programy byly jazykově bezbariérové, nebo byl zajištěn překlad do ukrajinštiny. Divadelní představení i workshopy probíhaly v prostorách budovy Labyrint.
HRADECKÁ KULTURNÍ PÁTRAČKA
Od 15. 5. 2022, se zájemci mohli vydat poodkrýt zákulisí šesti hradeckých kulturních organizací. Projekt Hradecká kulturní pátračka vznikl roce 2021 z iniciativy Divadla Drak, které ke spolupráci přizvalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Galerii moderního umění v Hradci Králové, Klicperovo divadlo, Filharmonii Hradec Králové a Bio Central.
Všechny zapojené kulturní instituce nabízely v rámci svých běžných programů i různé akce či aktivity pro ukrajinské uprchlíky. Hradecká kulturní pátračka byl velmi dobrým prostředkem, jak je jednoduchou formou seznámit s městem, jeho kulturou a možnostmi, které jim jednotlivé organizace nabízejí. Ukrajinská verze Pátračky cíleně pracovala i s tím, že se na ní pátrači naučili i pár jednoduchých českých slova pojmů.
Na webu knihovny je spuštěn informační rozcestník týkající se válečného konfliktu na Ukrajině v českém i ukrajinském jazyce. Stránka obsahuje potřebné informace pro uprchlíky a shrnuje možnosti pomoci pro české občany. Dané informace jsou k nalezení zde.
Ve sdružení knihoven ČR připravily knihovny leták pro uprchlíky s nabídkou služeb. Knihovny jsou veřejně přístupná místa. Návštěvníci si zde mohou odpočinout, zdarma využít počítače s přístupem k internetu nebo nabít telefon či notebook. Zaměstnanci mohou poskytnout další informace.
V knihovně probíhá každou středu celoroční integrační výtvarná dílna pro ukrajinské a české děti a mládež od 10 do 18 let. Nástup je možný kdykoliv v průběhu kurzu po domluvě s lektorkou. Více informací zde.
Knihovna dále pořádá jazykové kurzy pro cizince. Aktuálně SVK HK nabízí dva kurzy českého jazyka pro cizince na úrovních A2 a B1 a Konverzační klub. Konverzační klub je skvělou příležitostí k praktickému uplatnění jazykových dovedností a navázání nových přátelství. Více o kurzu zde.
Pro návštěvníky V 5. NP je instalován stojan, kde je prezentována ukrajinská literatura, jak v originále, tak v překladu.