Tento web zaštiťuje
Královehradecký kraj
prokreativitu
prokreativitu

Evropa na dosah. Kulturní instituce kraje opět míří za inspirací díky programu Erasmus+

Skupinka lidí na setkání v EHMK Tartu.

V Královéhradeckém kraji se kultura nebojí vyrazit za hranice. Ať už jde o muzejnictví, galerijní provoz, hvězdárnu nebo knihovnu – pracovníci kulturních organizací sbírají nové zkušenosti po celé Evropě. Díky akreditaci v programu Erasmus+ mohou i v následujících dvou letech cestovat za inspirací a zároveň přivážet zahraniční odborníky k nám.

Program financovaný Evropskou unií podporuje vzdělávání dospělých, inovace a mezinárodní výměnu zkušeností. Na kraji funguje od roku 2022 jako společný projekt Královéhradeckého kraje a devíti příspěvkových organizací:

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové
  • Galerie výtvarného umění v Náchodě
  • Hvězdárna v Úpici
  • Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové
  • Centrum uměleckých aktivit
  • Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou
  • Muzeum Náchodska
  • Regionální muzeum a galerie v Jičíně
  • Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu

Na druhé projektové období 2025–2027 získalo konsorcium grant ve výši 176 540 eur. V rámci něj se plánuje uskutečnit celkem 121 mobilit v 23 evropských zemích.

Program financovaný Evropskou komisí podporuje inovace, digitální dovednosti i mezinárodní spolupráci. Královéhradecký kraj získal akreditaci už v roce 2022 a stal se tak koordinátorem konsorcia devíti příspěvkových kulturních organizací:

Lektorka přednáší posluchačům.

Kulturně a inspirativně

Z výjezdů se vracejí nejen nadšení účastníci, ale i konkrétní nápady, které mění kulturní krajinu doma. Galerie moderního umění v Hradci Králové si z Finska přivezla inspiraci pro větší zapojení návštěvníků a ekologický přístup k provozu. V Rimavské Sobotě objevila Hvězdárna v Úpici expozice, které zpřístupňují vědu i lidem se zrakovým handicapem.

KreatFest obohatily díky estonským lektorkám nové workshopy i čerstvý pohled na podobu festivalu. Muzeum a galerie Orlických hor našlo v Polsku tipy na využití klášterních prostor pro zážitkové ubytování a digitální klíče místo klasických. A v berlínském DDR muzeu si pracovníci Muzea Náchodska ověřili, jak zpřístupnit expozice i neslyšícím či nevidomým návštěvníkům.

Ve Finsku se zase inspirovala Studijní a vědecká knihovna – plánuje samoobslužný výpůjční systém, větší důraz na digitální obsah nebo více zapojených dobrovolníků.

Udržitelnost, inkluze, evropská identita

Program Erasmus+ nepřináší pouze výjezdy do zahraničí. Podporuje i dlouhodobou proměnu kulturního vzdělávání. Klíčovými tématy jsou digitální kompetence, kreativita, udržitelný rozvoj a posilování evropské identity. Minimálně 45 % aktivit bude navíc realizováno ekologičtějšími formami dopravy.

Erasmus+ není jen o zahraničních výjezdech – mění pohled na to, jak může vypadat kulturní instituce v 21. století. Udržitelná, otevřená, kreativní. Důraz se klade i na ekologii (nejméně 45 % aktivit bude realizováno šetrnějším způsobem dopravy), inkluzi nebo posilování evropské identity.

Akreditace je platná až do konce roku 2027 – a kulturní kraj tak zůstává součástí živého evropského dialogu o tom, jak dělat kulturu dostupnější, otevřenější a inovativnější.