KKO neboli Kulturní a kreativní odvětví
Zkratka KKO je v českém prostředí celkem nováčkem, i přesto, že tu s námi kulturní a kreativní odvětví jsou už odedávna. KKO využívá kreativitu, dovednosti, kulturu či umění k tvorbě zejména nehmotného bohatství, které dále inovativními způsoby komercionalizují.
Subjekty v rámci KKO vytvářejí produkty s vysokou přidanou hodnotou, svou činností jsou schopné aktivizovat dlouhý řetězec dodavatelů a odběratelů z různých odvětví a přinášejí prosperitu do oblasti svého působení. Dále díky své činnosti přitahují další potenciální pracovníky KKO, díky čemuž dochází k rozvoji sektoru služeb.
Rozvinuté prostředí KKO je schopné také do lokality či regionu přilákat jinou strukturu cestovního ruchu a zvýšit podíl kulturního turismu. Pro kraje je proto vhodné vytvářet dobré podmínky pro rozvoj těchto odvětví v podobě efektivních podpůrných nástrojů, obdobně jako v jiných evropských zemích.
O jaké obory KKO se jedná?
Pro orientaci v oblasti KKO využívá metodiku dělení celé oblasti na tři odvětví:
- Kreativní odvětví
- Kulturní jádro
- Kulturní odvětví
Subjekty KKO v Královéhradeckém kraji
V Královéhradeckém kraji bylo v době zpracování strategie kultury identifikováno celkem 6 805 subjektů v poměrně vyrovnané bilanci mezi kulturním sektorem, kreativními průmysly a kulturními průmysly s přibližně 7% zastoupením skupiny Ostatní. Celkový počet registrovaných ekonomických subjektů v Královéhradeckém kraji se pohybuje okolo 150 000. Nemalá část z nich však bude bezpochyby neaktivní.
Z hlediska odvětví bylo identifikováno nejvíce subjektů ve skupině Kulturní dědictví, hojně zastoupeny jsou též odvětví knih a tisku, reklamy a architektury. Oblasti například informačních technologií či designu jsou překvapivě spíše minoritní, zcela mizivý počet subjektů spadá do filmové, televizní a rozhlasové tvorby.
Ve strategii kultury došlo i k mapování subjektů KKO ve vybraných městech kraje. Jedná se o bývalá okresní města, která, kromě toho, že se jedná o největší města regionu (s výjimkou Rychnova nad Kněžnou, jenž je až osmý v pořadí), stále tvoří přirozená centra regionu. Nevyhnutelným zjištěním je zásadní dominance Hradce Králové, krajského města a přirozeného centra regionu, jež i počtem obyvatel několikanásobně převyšuje ostatní bývalá okresní města.
Počty subjektů KKO sídlících v bývalých okresních městech Královéhradeckého kraje víceméně korespondují s velikostí těchto měst a jejich významem coby spádových center a pólů růstu. Znatelně menší zastoupení subjektů KKO na základě výběru z dostupných dat je v Rychnově nad Kněžnou, a to i s přihlédnutím k jeho nejmenšímu počtu obyvatel.
V bývalých okresních městech je soustředěno téměř 40 % všech subjektů KKO v Královéhradeckém kraji (žije zde 31 % obyvatel kraje). V samotném Hradci Králové je soustředěno 24 % všech těchto subjektů (17 % obyvatel kraje).
Chcete vědět o KKO v našem kraji víc? Mrkněte do naší strategie.