Tento web zaštiťuje
Královehradecký kraj
prokreativitu
prokreativitu

Korunní hradby v Josefově

Historie

Korunní hradby, původně nazývané Dolní pevností, představují rozsáhlý areál, nacházející se na severozápadním okraji pevnostního města Josefov na samém okraji pravého břehu Labe podél současné ulice 5. května, která vede v trase původní spojnice mezi pevností a městem Jaroměř. Jeho půdorys je charakterizován geometrií celého pevnostního města, byť v severní části se nezachovalo původní opevnění.

Dolní pevnost je součástí pevnosti Josefov, jejíž podstatná část byla vybudována v letech 1780–1790. Pevnostní město, které v roce 1793 získalo své jméno na počest císaře Josefa II., je od roku 1948 součástí Jaroměře. Pozdně barokní architektura je typickou ukázkou dobového konceptu městské pevnosti.

Korunní hradby byly původně jednou ze symbolicky nejdůležitějších oblastí v Josefově, stávala zde hradba se vstupní branou, která tvořila předěl mezi pevností a jejím okolím.

Areál Korunních hradeb sestává z několika samostatných objektů. Těmi nejstaršími jsou Střelecká zeď, kurtina s paradosem a částečně zbořeným bastionem, zbytek západní poloviny paradosu spolu se zbytky zbořené brány a budova pevnostní stodoly. Všechny toto objekty vznikly již před koncem 18. století jako součást původní výstavby pevnosti. Dále se zde nachází sýpka (sklad plodin) a sklad sena, které byly postaveny před koncem 19. století. Součástí areálu jsou i drobné, historicky cenné stavební prvky, jako například odvětrávací komínky s původními mřížemi, studna, historická kanalizace nebo vyvýšená plocha venkovní jízdárny.

Celý areál sloužil původně jako zázemí pro skladování tak, jako tomu bylo u většiny bastionových pevností. Oproti ostatním však byly josefovské Korunní hradby velmi mohutně opevněny a celkově jsou ze všech nejzachovalejší. Budovy paradosu a pevnostní stodoly jsou zcela unikátními stavbami, jedná se o jediné dochované objekty tohoto druhu v České republice. Stodola je téměř 90 m dlouhá přízemní stavba s polovalbovou střechou, členěná rytmizujícími nosnými pilíři. Objekt paradosu má dvě patra se sloupovým systémem a mohutnými vnějšími zdmi o síle 2,9 m, vyzděná střecha má tloušťku stěny přes 1 m. Současný stav obou budov sice není příliš uspokojivý, avšak jsou bez zásadních problémů a novodobých zásahů. Naopak v nejhorším technickém stavu je sýpka (sklad plodin), který je staticky narušen takovým způsobem, že lze hovořit o kritickém stavu. Největším novodobým zásahem jsou novodobé povrchy na většině prostranství v podobě betonových panelů.

V průběhu 90. let minulého století z Josefova odešla armáda a mnoho objektů zůstalo od této doby bez využití. Areál Korunních hradeb byl částečně pronajímán jako sklady, dílny či zázemí různých organizací, ovšem až na výjimky bez základní údržby.

Současnost

V současnosti je areál Korunních hradeb téměř nevyužíván a chátrá – některé objekty jsou v kritickém stavu. Je nutné nalézt pro něj novou náplň a podle toho budovy zrekonstruovat a adaptovat.

Královéhradecký kraj ve spolupráci s městem Jaroměř a dalšími aktéry se proto rozhodl jednat a začal připravovat záměr rekonstrukce Korunních hradeb pro účely vybudování centra výuky a rozvoje tradičních řemesel, které pracovně nazval Řemeslná huť. Aktuálně probíhají debaty a setkání s různými institucemi, které jsou na tuto oblast zaměřeny, do přípravy je zapojena i Střední škola řemeslná v Jaroměři, která již část areálu využívá. Mapuje se terén a hledají další spolupracovníci, kteří by pro tento účel mohli poskytnout svoje zkušenosti. Chystají se i setkání s odbornou a širokou veřejností, jejichž výstupem by měla být konsensuálně sdílená vize toho, kam by Korunní hradby měly směřovat, jak by měly vypadat a jak by měly být využity.

Aktuálně byl dokončen stavebně historický průzkum objektu, pracuje se na podrobném zaměření a pasportizaci. Souběžně je ustanovován okruh budoucích uživatelů, kteří by si měli stanovit svoje požadavky a potřeby tak, aby se pak staly podkladem pro studii a projektovou dokumentaci na celkovou rekonstrukci areálu.

Na krajské úrovni je ustanoven přípravný tým, předběžně se jedná o budoucím převodu nemovitostí z majetku města Jaroměř do majetku Královéhradeckého kraje.

Při Ministerstvu pro místní rozvoj letos vznikla pracovní skupina, která se má věnovat speciálně obnově pevnostních měst Josefov a Terezín. Jedná se o pravidelné finanční podpoře ze strany státu, která by byla každoročně na nutné rekonstrukce pro obě místa určena. V případě Josefova by tato podpora mohla směřovat také do areálu Korunních hradeb.

Plány do budoucnosti

Plány na budoucí využití jsou zatím poměrně na začátku. Celý areál by měl sloužit jako centrum pro uchovávání a rozvoj tradičních řemesel, nazvané Řemeslná huť. Kromě Střední školy řemeslné v Jaroměři, která je již do příprav zapojena, bychom chtěli zapojit i další podobně zaměřené školy z celé republiky. Chceme ale spolupracovat i s místními řemeslníky a výrobci. Někteří z nich již přímo v Josefově působí.

Část budov by měla sloužit široké i odborné veřejnosti. Plánují se zde díly a výukové prostory, přednáškové sály či ubytování, případně i gastro provoz se zázemím. Areál by měl být otevřený veřejnosti pro setkávání, odpočinek, volnočasové aktivity i vzdělávání. Vše ale záleží na požadavcích a možnostech budoucích uživatelů i na nápadech a podnětech, které přinesou místní obyvatelé. Budoucnost Řemeslná huti je tomu všemu otevřená.