Architektonické studio NEUHÄUSL HUNAL se svým návrhem vyhráli soutěž na výstavbu chráněného bydlení v Nové Pace pořádanou Královéhradeckým krajem. Nejvíce zaujali svojí uměřeností a srozumitelností. Jejich přirozené zasazení bydlení do krajiny, dle poroty, plně koresponduje s potřebami nových nájemníků.
Představte nám prosím ve stručnosti vaše studio.
Jsme mladý architektonický ateliér, který se záměrně nespecializuje – navrhujeme projekty od bydlení přes občanskou vybavenost po urbanismus, rekonstrukce a interiéry nevyjímaje. Ať už kreslíme cokoli, snažíme se odvést svou práci na 100 %.
Proč jste se přihlásili do architektonické soutěže Královéhradeckého kraje? Čím vás soutěž oslovila?
Soutěží se účastníme dlouhodobě a u této konkrétní nás k účasti přesvědčilo především téma chráněného bydlení. Dále její zadání, stavební program a porota.
Neměli jste obavy z veřejné zakázky? Nebylo to pro vás nějakým způsobem limitující?
Určitě ne. Architektonická soutěž je nástroj, který by měl veřejný sektor využívat mnohem více, než se tomu děje. Už samotný fakt, že se kraj rozhodnul pro uspořádání architektonické soutěže, je velmi pozitivní. Na spolupráci se proto těšíme.
Představili byste nám svůj vítězný návrh? V čem pro vás byl jiný, nový?
Každé zadání je naprosto jedinečné – kdyby ničím jiným, tak místem, kde se nachází. Hlavní myšlenkou i cílem našeho návrhu byla přirozenost a srozumitelnost, kdy se prostor, hmoty a děje propojují v jeden celek. Všechny domy jsou bezbariérové, ekonomicky řešené a mají čitelné dispozice s jasně vymezenou soukromou částí a společným obytným prostorem. Jejich přívětivý výraz pracuje s klasickými materiály (omítka, kov, režné zdivo), ovšem v elegantním provedení a současném detailu.
Kolik času vám projekt zabral? Co pro vás bylo největším úskalím a co byla výzva?
Na návrhu studie jsme strávili zhruba měsíc intenzivní práce. Nejvíce nám záleželo na tom, aby vzniklo v dobrém slova smyslu obyčejné, příjemné místo k životu, které nebude mít charakter instituce. Pro návrh bylo zasádní rozhodnutí rozdělit stavební program do čtyř samostatných domů, zatímco zadání předpokládalo jeden anebo dva větší objekty. Největší výzvou pak byla nejspíš „velikost“ pozemku, vztah jednotlivých objektů vůči sobě navzájem a také uspořádání pozemku vůči budoucímu rozvoji.
Jak jste do konceptu propsali hodnoty svého studia?
Jedno ze slov, které při popisu i navrhování projektů často používáme, je smysluplnost. Věříme, že náš návrh dává smysl po všech stránkách, a doufáme, že v něm jsou čitelné i naše hodnoty zmíněné v úvodu tohoto rozhovoru.
Na čem pracujete v současné době? Víte, co vás na poli architektury čeká v roce 2022?
Momentálně pracujeme například na návrhu domova sociálních služeb v Praze, revitalizaci brownfieldu v centru Břeclavi, polyfunkčním nádražním domu, více rodinných domech či soukromé klinice s bydlením pro soukromé investory. Příští rok nás pravděpodobně čeká dokončování i zahajování staveb, hodně projektových dokumentací a určitě se také budeme chtít zúčastnit soutěží.